ساعت 51 : 8>   -
 

  
Skip Navigation Links


اطلاعیه شماره 30 پنج شنبه مورخ 10 بهمن ماه 98 صادر گردید

 »  وظایف اساسي

 »  عناوين خدمات هواشناسي و كاربرد آن
 »  كاربران اطلاعات هواشناسي
 »  سيستمهاي اطلاع رساني و مخابراتي هواشناسي كرمانشاه
 »  ایستگاههای هواشناسی

 

وظايف اساسي:
 

1- تاسيس ،تكميل ،گسترش و نگهداري شبكه اساسي ايستگاههاي مختلف هواشناسي در سطح استان و انجام امور ديده باني كليه عوامل جوي و سطوح فوقاني جو . 
 
2- جمع آوري اطلاعات ديده باني شده از كليه ايستگاههاي هواشناسي بوسيله شبكه ارتباطات استاني و كنترل كيفي آنها سپس مخابره به مركز سازمان در تهران جهت پخش منطقه اي در آسيا 
 
3- تجزيه و تحليل كليه اطلاعات گرد آوري شده بمنظور رفع نياز و ارائه خدمات مشروحه ذيل :
الف )- تهيه اطلاعات هواشناسي مورد نياز هواپيمايي كشوري و كليه شركتهاي هواپيمايي داخلي و خارجي ،هوانيروز،ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بمنظور تامين سلامت پرواز و انجام عملياتهاي لازم .
ب)-تهيه اطلاعات هواشناسي مورد نياز شيلات و امور آبزيان ، شركت نفت ، سازمان جهاد كشاورزي، امور آب و برق منطقه اي و ساير بخشهاي خصوصي و دولتي بمنظور استفاده در امر كشاورزي ، دامپروري ، مراتع و جنگل ، دفع آفات، آب و ………
ج)- تهيه اطلاعات مورد نياز جهت ارائه به رسانه هاي عمومي در رابطه با هوا ، سلامتي جامعه ، خدمات به مردم در بخشهاي مختلف زيربط .
ارزشيابي ، تجزيه و تحليل بررسي كليه اطلاعات جمع آوري شده و تشكيل بانكهاي اطلاعاتي لازم .
برگزاري و تشكيل سمينارهاي علمي و اموزشي و تشكيلي دوره هاي تخصصي كوتاه مدت و بلند مدت .
همكاري مشاركت با دانشگاهها و مراكز علمي و تحقيقاتي و برقراري ارتباط با اساتيد و دانش پژوهان هواشناسي و علوم جو.
بكار گيري و تجزيه و تحليل كليه اطلاعات و انجام مطالعات و تحقيقات در زمينه هاي هواشناسي و اقليم شناسي و شاخه هاي كاربردي آن .
تهيه و تجزيه و تحليل نقشه هاي پيش بيني هواشناسي از سطح زمين تا سطوح فوقاني جو براي پريود هاي زماني 24، 48 و 72 ساعت و صدور پيش بيني هاي لازم جهت ستاد حوادث غير مترقبه ، سازمان جهاد كشاورزي و نيز صدور پيش آگاهي و اخطاريه جوي در هنگام وقوع پديده هاي مخرب جوي جهت اطلاع عموم مردم .
همكاري دائم و مستمر با ستاد حوادث غير مترقبه استانداري از قبيل شركت در جلسات كميته اصلي تشكيل جلسات كميته فرعي و انجام پروژه هاي تحقيقاتي در قالب اعتبارت اختصاص داده شده از سوي ستاد حوادث
استفاده از سيستم سوئيچينگ بمنظور دريافت و ارسال اطلاعات ديده باني شده در سراسر كشور و جهان دريافت نقشه هاي پيش بيني و تصاوير ماهواره اي ،دريافت بولتن هاي پيش بيني از سراسر كشورهاي جهان, دريافت و ارسال وضعيت جوي كليه فرودگاههاي ايران و جهان جهت تامين امنيت پرواز هواپيماها ، جمع آوري ، پردازش و هدايت سريع داده هاي هواشناسي در سطح نيم كره شمالي .
برقراري سيستم هواگو با شماره تلفن 134 درسطح استان جهت اطلاع عموم از وضعيت جوي شهرستانهاي استان از جمله كرمانشاه ، اسلام آباد غرب، قصرشيرين ،سرپل ذهاب، روانسر، پاوه ، گيلانغرب،كنگاور و سنقر و كليايي و مراكز استانهاي كشور در تماي اوقات 24 ساعت.

 

 

عناوين خدمات هواشناسي و كاربرد آن : 
 

هوا و اقليم از مباحث اصلي در مسائل جهاني محيط زيست و توسعه است كه امروزه جايگاه ويژه اي در صدر برنامه هاي كلان بين المللي دارد . از آنجا كه وقوع رويدادهاي مخرب اقليمي بر فعاليتهاي انساني تاثير گذار مي باشد هواشناسي توانسته است توجه عامه مردم و نيز مسئولين و برنامه ريزان را به موضوع هوا و اقليم جلب نمايد با توجه به غير كنترل بودن عوامل طبيعي ،شناخت دقيق وبه موقع و كاربرد صحيح اطلاعات مربوط به هوا ، ميتواند منجربه توسعه پايدار گردد هواشناسي داراي طيف گسترده و وسيعي در زمينه هاي مختلف بوده كه گستردگي آن در زمينه ساز انجام مطالعات دقيق و برنامه ريزي است . با توجه به وظايف اصلي سازمان هواشناسي مبني بر جمع آوري داده ها و اطلاعات ،صدور پيش بيني هاي به موقع و نقش اين سازمان در تحقيقات علمي و زير بنايي كشور از جمله عناوين خدمات اين اداره كل ميتوان موارد ذيل را عنوان كرد :
صدور پيش بيني هاي كوتاه مدت ،ميان مدت ،اخطاريه و هشدارهاي جوي هواشناسي .
ارائه پيش بيني و اطلاعيه هاي هواشناسي به صدا و سيما .
3-همكاري با دانشجويان و محققان در تهيه پايان نامه هاي دانشجويي و پروژه هاي تحقيقاتي .
4-تهيه و توزيع شناسنامه هاي اقليمي هواشناسي .
5-تهيه و توزيع سالنامه هاي هواشناسي .
6-تهيه و توزيع گزارش نرمال هاي استاندارد اقليمي .
7-تهيه و توزيع بولتن هاي هفتگي، ماهيانه، فصلي ، و سالنامه هواشناسي .
8- اعلام وضعيت جوي حال و پيش بيني 48 ساعته آينده كليه شهرهاي استان با تلفن گويا 134 .
9-همكاري در بازديد دانشجويان و دانش آموزان از ايستگاههاي مختلف هواشناسي .
همكاري در تهيه آمار مورد نياز متقاضيان داده هاي هواشناسي.

 

 

كاربران اطلاعات هواشناسي :
 

استانداري ،فرمانداري ،سازمان مديريت و برنامه ريزي استان،سازمان جهاد كشاورزي،سازمان مسكن و شهرسازي ،آب منطقه اي غرب ، برق منطقه اي ،شهرداري ،صدا وسيما ، منابع طبيعي ،شركتهاس ساختماني و مهندسين مشاور مانندمهاب قدس وتماب و000 هواپيمايي كشوري ،هواپيمايي جمهوري ، هوانيروز،نيروي هوايي ارتش ،سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ،حفاظت و محيط زيست ،بنادر و كشتيراني ، دانشگاه رازي ،دانشگاه آزاد ، دانشگاه امام حسين (ع) دانشگاه پيام نور ، جهاد دانشگاهي ، آموزش و پرورش و بسياري از شخصيتهاي حقيقي كه جهت تحقيقات و مطالعات فردي خود نياز به اطلاعات هواشناسي دارند 


 

سيستمهاي اطلاع رساني و مخابراتي هواشناسي كرمانشاه :
 

با توجه به پيشرفت روز افزون علوم و فنون و ظهور تكنولوژيهاي جديد در عرصه سيستمهاي مخابراني و اطلاع رساني هواشناسي استان در همين رابطه گامهاي بلندي برداشته است تا بتواند با صدور بموقع پيش آگاهي در كاهش بلاياي طبيعي نقش عمده اي ايفاد كند كه ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد :

الف) سيستم هواگو :
اين سيستم يك مجموعه كاملا“ خودكار است كه در طول شبانه روز آماده پاسخگوئي پيرامون وضعيت جوي كشور و استان مي باشد در اين سيستم كارشناسان هواشناسي پيش بيني وضع هواي استان و شهرهاي تابعه را وارد رايانه نموده و عامه مردم بوسيله تماس تلفني با شماره 134 و با كدها و راهنمايي هاي كه سيستم در اختيار آنها قرار مي دهد از وضعيت جوي استان و يا شهر مورد نظر خود اطلاع خواهند يافت . اطلاعاتي كه اين سيستم در اختيار مي گذارد عبارت است از 1-پيش بيني وضعيت جوي در 24 ساعت آينده 2-حداقل و حداكثر دما 3-حداقل و حداكثر رطوبت 4- ميزان بارندگي و ارتفاع برف 5-سمت و سرعت باد 6-اطلاع از تفسير نقشه هاي هواشناسي 7-اطلاع از توصيه هاي كشاورزي و پيش آگاهي هاي هواشناسي

ب)ايستگاه ماهواره اي VSAT
سازمان هواشناسي براي افزايش كيفيت و ضريب اطمينان بيشتر خواستار يك شبكه انتقال داده ها شده است كه با استفاده از پايانه هاي ماهواره اي VSAT به صورت يك شبكه ستاره اي عمل مي كند . در اين شبكه ايستگاههاي مراكز استان اطلاعات خود را بصورت همزمان با سرعت قابل قبولي به مركز مخابرات سازمان انتقال داده و يا دريافت خواهند نمود.

ج) سيستم سوئيچينگ :
يكي ديگر از فعاليتهاي اين اداره كل درراستاي كاهش اثرات بلاياي جوي و اقليمي در جهت اقدامات پيشگيرانه قبل از وقوع حادثه راه اندازي سيستم سوئيچ در مركز اداره كـــل با هزينه اي بالغ بر 300/000/000ريال با همكاري ستاد حوادث غير مترقبه استان و تامين اعتبار لازم توسط ستاد بوده است . اين سيستم ،مجموعه اتوماتيك جمع آوري هدايت،پردازش داده ها و تصاوير ماهواره اي مي باشد كه شامل كامپيوتر هاي اصلي سرويس دهنده شبكه ،كامپيوترهاي كاربران مختلف از جمله مخابرات ،پيش بيني و پلات و آناليز نقشه هاي هواشناسي و كامپيوتر شهرستانهاي تابعه از جمله كنگاور،روانسر،اسلام آباد غرب،سرپل ذهاب، فرودگاه كرمانشاه ،قصرشيرين و سنقروكليائي كه مستقيما“ به سيستم مادر متصل ميشوند مي باشد . با استفاده از اين سيستم ميتوان به اطلاعات ذيل كه جهت امنيت ناوبري هوايي و صحت پيش بيني ها ي صادره نقش مهمي دارند دست يافت :
1- دريافت و ارسال همزمان اطلاعات هواشناسي ايستگاههاي جهان از طريق خطوط تلگرافي نقطه به نقطه توسط 10 كانال كه قابليت افزايش تا 16 كانال را دارد .
2-امكان عملي دريافت و ارسال اطلاعات ،نقشه هاي هواشناسي و تصاوير ماهواره اي از طريق شبكــــه ماهواره اي VSAT .
3- امكان پردازش اطلاعات از جمله تهيه بولتن ،مرتب سازي اطلاعات ،قبول آدرس و ايجاد فايلهاي مورد نياز .
4-امكان دريافت كليه تصاوير ماهواره اي هواشناسي ،نقشه هاي پيش بيني جهاني و منطقه اي در راستاي بهبود پيش بيني استاني .
5- دريافت هواي كليه فرودگاههاي نيمكره شمالي ،هشدارهاي جوي صادره در تمامي فرودگاههاي معتبر و خطوط پرواز ICAO در راستاي تامين امنيت و سلامت پرواز .
6-تهيه و نمايش بيش از 45 نوع بولتن گزارشات هواشناسي جهت راه اندازي و بهبود كيفيت پيش بيني استاني .
7-اعلام خرابي سيستم شامل خرابي خطوط ، سخت افزار و ……….بر روي صفحه مانيتور و هشدارهاي صوتي .

 

ایستگاههای هواشناسی:

1-       ايستگاههاي سينوپتيك

اين ايستگاهها در تمام مدت شبانه روز بصورت ساعت به ساعت حدود 25 تا 30 پارامتر جوي را اندازه گيري و ثبت نموده سپس با دستگاههاي مخابراتي از قبيل بي سيم ، تلفن ، فاكس و رايانه به مركز ارسال مي دارند ،  در مركز استان بلافاصله داده ها كنترل شده و از طريق شبكه هاي رايانه اي به تهران ارسال مي گردد . در مواقع خرابي وضعيت جوي اين اطلاعات نيم ساعت يك بار نيز تهيه مي شود كه ميتوان به درجه حرارت و حداقل و حداكثر آن ، رطوبت بارندگي ، ابرناكي ، تبخير ، سمت و سرعت ... اشاره نمود .

2-       ايستگاه جو بالا

ايستگاههاي كاوش جو يا جو بالا در هر شبانه روز 2 مرتبه بالنهاي بزرگي را از گاز هيدروژن  پر نموده و دستگاهي بنام راديو سوند را بدان وصل مي نمايند تا آن را به سطوح فوقاني جو حمل نمايد و مشخصات لايه - هاي جو را از قبيل درجه حرارت ، رطوبت ، فشار ارتفاع ژئوپتانسيل متر ، سمت و سرعت باد و . . . .  دقيقه به دقيقه تا ارتفاع حدود 20 الي 25 كيلومتري گزارش نمايد که این داده ها جهـــت امر

پيش بيني و تامين سلامت و امنيت پرواز استفاده شايان  مي شود .

3-       ايستگاه خودكار رايانه اي

اين ايستگاه همان داده هاي ايستگاه سينوپتيك را به طور لحظه اي ثبت و مخابره مي نمايـــد و مي توان از طريق شبكه هاي رايانه اي به راحتي به اطلاعات پردازش شده آن دسترسي پيدا كرد .

4-       تحقيقات كشاورزي

اين ايستگاه ها علاوه برديده بانيهاي سينوپتيك يك سري ديده بانيهاي فنولوژي و اندازه گيري هاي بيومتري را روي محصولات اساسي از قبيل گندم ،جو و ذرت انجام مي دهند و همزمان يك سري  مطالعه و تحقيق بر روي ارتباط عوامل جو با رشد  محصولات مختلف در اين ايستگاه به عمل مي آورند كه نتايج مطالعات انجام شده بصورت بولتن هاي هفتگي ، ماهيانه و ساليانه انتشار يافته در اختيار عموم قرارمي گيرد .

5-       اقليم شناسي اصلي

اين ايستگاه ها داراي كادر رسمي و استخدامي هواشناسي بوده و ديده باني هاي ايستگاههاي سينوپتيك را فقط 3 نوبت در روز اندازه گيري و ثبت مي نمايند .

6-       اقليم شناسي خودكار

در اين ايستگاه اطلاعات مربوط به هواشناسي از قبيل دما ، رطوبت ، بارندگي و سمت و سرعت باد بر روي گرافهاي مخصوصي بطور خودكار ثبت شده كه در پايان هر ماه اقدام به استخراج و پردازش اطلاعات ثبت شده جهت كاربردهاي آماري و اقليمي مي گردد .

7-       ايستگاه تشعشع سنجي

در اين ايستگاه ها كليه تابش هاي جوي اعم از خورشيدي ، زميني و تابش پراكنده آسمان مورد اندازه گيري قرار مي گيرد كه داده هاي آن ها جهت تحقيقات كشاورزي و بخش آب و طبقه بندي اقليمي پردازش مي شود .

8-       ايستگاههاي بارانسنجي

اين ايستگاهها كه داراي بيشترين تعداد مي باشند و در سطح روستاها ، شهرها و مراكز تحقيقات كشاورزي استان پراكنده اند بيشترين آمار مورد نياز مؤسسه ها و سازمان هاي تحقيقاتي را در زمينه كشاورزي و آبياري فراهم مي كنند علاوه بر مجموعه فوق در مركز استان اين اداره كــل داراي اداراتـي به نام هاي امور ديده باني ، آمار و تحقيقات اقليمي ، پيش بيني ، امور فني ، امور اداري و مالي و روابط عمومي مي باشد كه هر يك وظايف متفاوتي را برعهده دارند كه بطور مختصر مي توان بدان ها اشاره نمود .

 

 

ادارت تابعه اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه

 

»  اداره امور ديده باني

 » اداره تحقيقات اقليمي و هواشناسي كاربردي و پيش بيني

 » اداره امور فني و تجهيزات

  » فعالیت های اداره تحقیقات کشاورزی سرارود

 

الف - اداره شبکه پایش

هواشناسي از نظر علمي جزء رشته هاي فني و مهندسي محسوب مي گردد كه با توجه به تجهيزات بسيار پيشرفته فني و مخابراتي داده هايي را بصورت منظم از شبكه هواشناسي جمع آوري ، مخابره و پردازش مي كند ضرورت كار هواشناسي ايجاب مي كند كه شبكه جمع آوري داده هاي هواشناسي در كشور هاي مختلف در ارتباطي معين و هميشگي بايكديگر باشند كه اين امر از طريق قوانين و امكانات سازمان هواشناسي جهاني(WMO)امكان پذيرشده است ازجمله عوامل جوي كه اطلاعات آن در شبكه هاي ديده باني سراسر جهان جمع آوري مي شوند مي توان دماي هوا ، سمت و سرعت باد ، رطوبت نسبي ، فشار بخار آب ، ميزان بارندگي ، تبخير ، ابرناكي ، تابش خورشيدي و تشعشعات زميني فشار هوا و فشار تبديل شده به سطح دريا بر حسب هكتوپاسكال پديده هاي مختلف جوي . دماي اعماق خاك ، دماي سطح زمين و را نام برد اين داده ها در ايستگاههاي 3 و 4 نفره ساعت به ساعت در تمام شبانه روز و در ايستگاههاي 2 نفره و يك نفره بصورت 12 ساعته جمع آوري و مخابره مي گردد .

مهمترين سياست هاي اجرايي اين اداره در رابطه با برنامه ريزي، كنترل ، نظارت ،بازرسي و راهبري شبكه ايستگاه ها را مي توان بشرح ذيل مطرح كرد :

1-       بررسي و كنترل اطلاعات و داده هاي ايستگاههاي تابعه از نظر زماني و صحت داده ها .

2-       بررسي،كنترل و پردازش ديده بانيهاي انجام شده دريافت گزارشات و ارسال به مركزمخابرات سازمان

3-       تهيه روزانه 110 گزارش جوي در سطح استان و انجام دو تمپ در فرودگاه كرمانشاه .

4-       تهيه گزارشات جوي مخصوص جهت برج مراقبت فرودگاه ، هواپيمايي جمهوري ،هوانيروز و آسمان و شركت فراز قشم .

5-       تهيه گزارشات و اطلاعات جوي جهت صدا و سيما و اعلام به عموم مردم استان طي 4 نوبت در شبانه روز .

6-       تهيه آمار جوي روزانه مورد نياز سازمانهاي هواشناسي ،كشاورزي ، امور آب و……..

7-       راهبري و نظارت در چگونگي انجام بهينه عمليات جو بالاي ايستگاه كرمانشاه .

8-       آموزش ديده بانهاي استخدامي جهت آمادگي كار در ايستگاههاي هواشناسي تازه تاسيس .

9-    خريداري و نصب رايانه در ايستگاههاي هواشناسي و برگزاري دوره هاي آموزشي كوتاه مدت رايانه جهت همكاران ديده بان مراكز استان و ايستگاهها .

مدیر: آقای مهندس غفاری

 

 

ب- گروه پيش بيني و پیش آگاهی

يكي از وظايف مهم سازمان هواشناسي و به تبع آن ادارات كل استانها شناسايي جو فعلي زمين در جهت برآورد رفتارهاي آينده آن است كه اصطلاحا“ پيش بيني هوا نام دارد نيازهاي بسياري در جامعه امروز به وجود آمده است كه پيش بيني هوا را طلب مي كند بطور مثال در امور حمل و نقل اعم از دريايي و هوايي براي شناخت بهتر مسيرها و تامين امنيت بيشتر مسافران، در پروژه هاي عمراني كوچك و بزرگ براي برنامه ريزي بلند مدت و انجام عمليات اجرايي ، در كشاورزي ،شهرسازي ، تفريح و گردش ورزش منابع آب و غيره . . .   هر يك به نحوي  به اطلاعات پيش بيني  به صورت فوري و سريع نيازمند هستند كه تهيــه پيش بيني هوا نيز در نتيجه پردازش داده هاي ديده باني شده شبكه ايستگاههاي سينوپتيك ، جو بالا و تصاوير ماهواره اي و اطلاعات رادارهاي هواشناسي مي باشد .

اطلاعات ديده باني شده از شبكه ديده باني بطور روزانه در مركز رايانه سازمان هواشناسي كشور بايگاني شده كه سپس عمليات كنترل كيفيت ،پردازش و تهيه اطلاعات از آنها صورت مي گيرد . اطلاعات تهيه شده براي شناخت وضعيت آب و هوايي و رفتارهاي اقليمي يك منطقه پس از تبديل به نرمال هاي اقليمي و ميانگين هاي دراز مدت سرمايه بسيار ارزشمندي محسوب مي شود .

در راستاي فعاليتهاي آموزشي و تحقيقاتي و توسعه فعاليتهاي خدماتي هواشناسي استان به نكات ذيــــل مي توان اشاره كرد :

1-    تهيه و تنظيم پردازش و ايجاد يك بانك اطلاعاتي از داده هاي موجود در هواشناسي و تهيه آمارهاي مورد نياز جهت سهولت دسترسي كاربران و محققان به اطلاعات مورد نياز .

2-    تهيه خلاصه وضعيت جوي روزانه و ماهانه ايستگاه هاي هواشناسي تابعه در پايان هر ماه شمسي و ارسال به استانداري ، كشاورزي ، فرمانداري ها و سازمان هواشناسي كشور .

3-       تهيه اطلاعات مربوط به بارندگي در پايان هر ماه و مقايسه با سال هاي قبل و ارسال به استانداري ، كشاورزي و

4-       بررسي و كنترل آمار ايستگاه هاي بارانسنجي و تهيه فرم كامپيوتري آمار روزانه هر  ايستگاه و درج در رايانه توسط نرم افزارهاي معرفي شده .

5-       جمع آوري اطلاعات هفتگي ايستگاههاي سينوپتيك و اداره تحقيقات كشاورزي سرارود و ارسال به مركز سازمان هاي ذيربط پس از كنترل لازم .

6-    وارد نمودن اطلاعات ايستگاههاي سينوپتيك و اقليم شناسي در رايانه با استفاده از نرم افزار SCDATA و كنترل كيفي داده ها توسط نرم افزار QC و ارسال به مركز سازمان در پايان هر ماه ميلادي .

7-    تجزيه و تحليل نقشه هاي پيش بيني ارسالي از سازمان مركزي و ارائه پيش بيني هاي 24و48و72 ساعته جهت ستاد حوادث غير مترقبه ،شهرداري ها  و ايستگاه هاي تابعه .

8-    رسم نقشه هاي هم فشار ايستگاه هاي استان و ايستگاه هاي هم جوار در ساعت OOUTC با استفاده از نرم افزارSURFER و تجزيه و تحليل آنها در راستاي بهبود پيش بيني هاي صادر شده .

9-       صدور پيش بيني هاي3 و4روزه جهت ارائه به سازمان كشاورزي در جلسات مشترك هواشناسي كشاورزي .

10- صدور اطلاعيه و اعلاميه هنگام وقوع پديده هاي مخرب جوي و ارائه به ستاد حواد غير مترقبه و صدا و

سيما جهت اطلاع رساني عمومي .

11- شركت در جلسات ستاد حوادث غير مترقبه استانداري و ساير كميته هاي فرعي عضو .

12- وارد نمودن اطلاعات پيش بيني 24 ساعته جهت سيستم هواگو در رايانه مربوطه.

13- توسعه شبكه ايستگاه هاي بارانسنجي استان جهت پوشش مناسب اندازه گيري در كليه نقاط .

14- تهيه مقدمات راه اندازي و افتتاح ايستگاه هاي هواشناسي تازه تاسيس .

15- بهره برداري لازم از سيستم سوئيچ و اطلاعات آن در راستاي بهبود كيفيت پيش بيني هاي صادره .

16- بهره برداري از شبكه اينترنت در استان براي دست يابي به داده هاي روزآمد هواشناسي .

17- تجهيز كتابخانه مركز تحقيقات هواشناسي كاربردي و انتخاب و سفارش كتاب و نشريات داخلي .

18- برگزاري سمينارهاي علمي ماهيانه با حضور كاركنان اداره كل و دعوت از اساتيــد و دانشجويـان دانشگاه ها و ساير علاقمندان به علوم جوي .

19- همكاري با سازمان آب منطقه اي غرب در راستاي حذف ايستگاه هاي موازي بارانسنجي و ارتقا  ايستگاه هاي تبخير سنجي امور آب به ايستگاه اقليم شناسي هواشناسي با استفاده از امكانات سازمان آب .

20- انجام پروژه هاي تحقيقاتي مصوب شده در شوراي پژوهشي سازمان و كميته فرعي كاهش بلاياي جوي و اقليمي .

21- كنترل و بازرسي شبكه ايستگاههاي بارانسنجي و اقليم شناسي استان .

مدیر: آقای مهندس خسروی

 

ج- اداره  مهندسی و تجهيزات

             هواشناسي با توجه به ماهيت  وجودي از همان ابتداي تاسيس داراي پيشرفته ترين تجهيزات فني و مخابراتي زمان خود بوده است كه ضرورتهاي مطرح در هواشناسي همواره ايجاب نموده كه تهيه اين تجهيزات بعنوان يك اولويت براي سازمان مطرح باشد در حالآ حاضر نيز كه سازمان درگير تحولات بسيار سريع علمي و فني مي باشد روز آمد شدن تجهيزات فني ، مخابراتي و پردازش داده ها در دستور كار سازمان و پيرو آن اداره كل استان قرار گرفته است از طرفي ادوات فني و وسايل اندازه گيري پارامترهاي جوي در ايستگاه هاي مختلف هواشناسي بايد از استاندارهاي ويژه اي برخوردار بوده هواشناسي مجاز به استفاده از هر وسيله اي براي اندازه گيري و ثبت عوامل جوي نيست  از طرف ديگر اعلام سريع و همزمان هواي ايستگاهها به مركز مخابرات سازمان ايجاب نموده كه در هواشناسي به بحث مخابرات اهميت جدي داده شود و مي توان گفت كه اين سازمان از نظر تجهيز و خريد سيستم مخابراتي همواره پيش قدم بوده است در راستاي توسعه و مدرنيزه كردن شبكه  ايستگاه هاي استان مي توان به موارد ذيل اشاره نمود :

1-       سركشي مداوم و مستمر به سكوهاي هواشناسي ادوات فني و ساير دستگاه هاي هواشناسي رفــــع نواقص و خرابي ها .

2-تعمير و تنظيم دستگاه هاي بي سيم و مخابراتي از قبيل تلفن ، فاكس، رايانه و سيستم PCTELEX .

3- توسعه و تجهيز اداوات فني ايستگاهها و تعمير ادوات و ساخت ابزار مورد نياز ايستگاه هاي هواشناسي .

4- نصب سيستم سوئيچ در اداره كل هواشناسي استان بمنظور سرعت بخشيدن به ارسال و دريافت اطلاعات جوي ايستگاه ها ، دريافت تصاوير و نقشه هاي ماهواري .

5- برقراري خطوط تلگرافي نقطه به نقطه نصب سيستم PCTELEX و مودم و تجهيز  كليه ايستگاه ها به رايانه .

6- پيگيري تاسيس ايستگاههاي تازه تاسيس اقليم شناسي اصلي و معمولي و سينوپتيك تكميلي .

7- درخواست ادوات و تجهيزات ايستگاه هاي تازه تاسيس و نصب در پلاتفرم مربوط .

8- انجام بازرسي مداوم و كاليبراسيون ادوات ايستگاه هاي تابعه .

9- افزايش تعداد خطوط هواگو شماره134 جهت دسترسي آسان متقاضيان به داده ها و اطلاعات هواشناسي.

مدیر: آقای مهندس حسنی

 

د-فعالیتهاي اداره تحقيقات هواشناسي كشاورزي سرارود

1-آمادگي همكاري و مشاركت در طرحهاي تحقيقاتي و تدام همكاري با ديگر سازمانها بخصوص سازمان كشاورزي مركز تحقيقات كشاورزي ديم سرارود

2- تبادل اطلاعات و تجارب باديگر مراكز تحقيقات هواشناسي كشاورزي كشور

3- بررسي و  فعاليت بر  روي محصولات مهم استان و محصولاتي كه در ايستگاه معرفي و به مرحله كشت ازديادي مي رسند

4-تشكيل جلسات بحث  و تبادل نظر با كارشناسان پيش بيني در راستاي افزايش صحت پيش بيني هاي كوتاه مدت و فصلي كشاورزي و همچنين صدور بموقع اخطاريه هاي جوي و ارائه راهكارهاي مناسب جهت كشاورزان

5- ارائه مقاله اي در رابطه با بررسي شريط زراعي و اقليمي در پايان هر سال زراعي

6- ادامه وتكميل بانك اطلاعاتي داده هاي ايستگاه هواشناسي سرارود

7- ادامه بررسي و ارزيابي دو نوع محصول عمده گندم و جو ديم در مركز تحقيقات ديم سرارود و ارائه نتايج حاصله بصورت بولتن هاي علمي و ترويجي

8-تداوم تشكيل جلسات پيش بيني كشاورزي در روزهاي يكشنبه و چهارشنبه هر هفته با حضور كارشناسان سازمان كشاورزي و اعلام توصيه هاي لازم به كشاورزان از طريق صداو سيما و ساير رسانه هاي گروهي

                                             چارت سازمانی

 

 


 

 

تلفن گويا:

34211616

فاكس برگردان:

34211515

 

.:: کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره هواشناسی استان کرمانشاه می باشد ::.

طراح و برنامه نویس : شهاب بیابانی