توصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه


از تاریخ 1400/6/28 لغایت 1400/6/30
1-اجرای عملیات هرس سلامت در باغات هسته دارها توصیه میگردد.
2-آماده سازی بستر بذر جهت کشت غلات پاییزه دیم توصیه میشود.
3-در صورت ملاحظه علائم رسیدگی در مزارع پیاز اعم از قرمز و زرد که با نرمی و افتادگی در گردن خوشه پیاز های قرمز و نرمی و پوکی محل یاد شده پیازهای زرد همراه است قطع عملیات آبیاری به منظور جلوگیری از اتلاف آب کشاورزی توصیه می گردد.
4-در صورت نیاز به کاربرد ترکیبات شیمیایی در مزارع تابستانه که مصرف تازه خوری دارند بهتر است از موادی استفاده شود که ماندگاری کوتاهی در بافتهای گیاه دارند.
5-بمنظور کاهش خسارت بیدها در مزارع سیب زمینی لازم است پس از برداشت محصول بلافاصله کیسه گیری و به اماکن مسقف با درجه حرارت و رطوبت مناسب منتقل گردد.
6- به منظو رکاهش خطر ابتلای مزارع گوجه فرنگی به بیماری های قارچی به واسطه تردد و جابجایی کارگران پس از چین اول ، کاربرد قارچ کش های عمومی مطابق نظر کارشناسان محل توصیه می گردد .
7-جهت مقابله با خسارت ناشی از پروانه مینوز گوجه فرنگی در مزارع سیب زمینی ،بادمجان و گوجه فرنگی نسبت به تصب تله های مناسب در اینگونه مزارع پیشنهاد میشود.
8-اجرای تمهیدات لازم بمنظور پیشگیری از خسارت کرم خوشه خوار در تاکستان ها و کرم های دانه خوار در باغات سیب، گلابی و به ، مطابق نظر کارشناسان محل توصیه گردد.
9-چنانچه جوانه مرکزی بوته های چغندرقند صدمه دیده و پیرامون آن فضولات حشره به وفور مشاهده گرددحاکی از فعالیت شب پره لیتا می باشد لذا بهتر است به منظور جلوگیری از خسارت بیشتر آن ، نقطه نظرات کارشناسان محل مورد توجه قرار گیرد.
10–روئیت گرد سفید رنگ روی سطح برگهای چغندر قند حتی بسیار پراکنده و نادر ، نشانه آلودگی به بیماری سفیدک پودری است ، بنابراین ضرورت دارد مبارزه باآن مطابق نظر کارشناسان محل صورت گیرد.
11- به منظور افزایش اندازه غده در مزارع پیاز و چغندر قند از ترکیبات پتاسه همراه آب آبیاری استفاده شود.
12-در مزارع چغندرقندجهت جلوگیری از افزایش قند مضره از مصرف کود ازته خودداری گردد.

تاریخ آخرین ویرایش : ۱۲:۰:۵۱ ۱۴۰۰/۶/۲۸
ارتباط با اداره هواشناسی


  • 4247071-34247072
  • 34293980
  • kermanshah@irimo.ir

لینک های مرتبطکرمانشاه، بلوار شهید کشوری، جنب ترمینال شهید کاویانی، مرکزتحقیقات هواشناسی کاربردی - کدپستی: 67158-75696


کرمانشاه - طراحی و برنامه نویسی شرکت طراحان تارنمای کرمانشاه